Hel

Hel

Półwysep helski stanowi charakterystyczną część Polski. O tym gdzie się znajduje i jak wygląda wiedzą już najmłodsi uczniowie szkół podstawowych, uwzględniając go kiedy rysują Polskę. Pomimo tego, że wszyscy wiemy gdzie Hel się znajduje, a wielu z nas zapewne choć raz go odwiedziło, mało kto zdaje sobie sprawę z ogromnego potencjału turystycznego tego małego zakątka naszego kraju.

Lokalizacja

Hel to niewielkie miasteczko zamieszkałe przez około trzy i pół tysiąca mieszkańców. Swój wyjątkowy charakter zawdzięcza położeniu – miasto otoczone jest przez Bałtyk, jedynie od strony północno-zachodniej sąsiadując z Jastarnią. Niezwykłe położenie miasta na półwyspie helskim wpłynęło na jego losy oraz strategiczny charakter – mieści się tu Garnizon Marynarki Wojennej, a także rozsławiło je jako znane kąpielisko i ośrodek turystyczny. Za niezwykłą można również uznać nazwę miasta. Bardzo często w żartobliwy sposób jest ona kojarzona z anglojęzycznym słowem „hell” oznaczającym piekło. W rzeczywistości najprawdopodobniej pochodzi ona z języka staropolskiego i oznacza pustkowie, wydmę.

Historia miasta

Pierwsze wzmianki o Helu pochodzą z XII wieku. O randze Helu jako ośrodka handlowego świadczy fakt, że w XIII stuleciu rywalizował on z Gdańskiem o miano najważniejszego w regionie. To właśnie wtedy Hel otrzymał prawa miejskie, przekształcając się tym samym z ośrodka wiejskiego w miasto. Za przełomowy moment w historii można uznać wiek XVI – w roku 1526 miasto zostało sprzedane przez króla Zygmunta I Starego władzom Gdańska, co przyczyniło się do powiązania losów obu ośrodków. W okresie zaborów, przebywając na terenach pod jurysdykcją niemiecką Hel utracił prawa miejskie, stając się ponownie osadą wiejską. Uzyskany pod koniec XIX wieku status nadmorskiego uzdrowiska oraz pojawienie się w mieście portu rybackiego pomogły odzyskać dawną świetność i rangę. Na mocy Traktatu Wersalskiego Hel znalazł się w granicach odrodzonej Polski. Ze względu na swoje położenie miejscowość szybko stała się ważnym punktem militarnym. Po wybuchu drugiej wojny światowej walki na Helu trwały do 2 października 1939 roku. Po zakończeniu wojny, od roku 1945 wyjątkowość i rangę Helu podkreślał fakt, iż mogli je odwiedzać jedynie mieszkańcy Polski. Wjazd na teren miejscowości możliwy był jedynie po okazaniu stosownej przepustki, ślady po tamtych czasach widoczne są do dziś w postaci pozostałości po rogatkach. W roku 1963 Hel ponownie otrzymał prawa miejskie, utracone w 1872 roku.

Najważniejsze atrakcje i zabytki miasta

Hel znany jest przede wszystkim ze swojego niezwykłego położenia oraz pięknych widoków. Piękne, piaszczyste plaże można śmiało uznać za największą atrakcję turystyczną miasta, szczególnie w sezonie letnim. Od 2003 roku miasto może poszczycić się nową promenadą na krańcu mierzei, stanowiąca idealne miejsce do spacerów nie tylko dla przyjezdnych, ale również dla mieszkańców miasta i okolic. Na liście zabytków miasta znajdują się między innymi : pochodzący z XV wieku Kościół poewangelicki pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, latarnia morksa z 1942 roku, tradycyjne domki rybackie pochodzące z przełomu XVIII i XIX stulecia czy też zespół fortyfikacji rejonu umocnień „Hel”. Na uwagę zasługuje także stacja kolejowa w Helu. Warto odwiedzić także Muzeum Obrony Wybrzeża, Skansen Broni Morskiej oraz Muzeum Rybołówstwa Morskiego.

Niezwykła atrakcją miasta, uwielbianą szczególnie przez najmłodszych turystów odwiedzających Hel jest Fokarium. Oprócz swojej działalności naukowo-badawczej oraz działań mających na celu ochronę gatunków przed wyginięciem, fokarium stanowi także wyjątkowe miejsce, gdzie można z bliska podziwiać foki.

Pierwsza latarnia morska pojawiła się na Helu już w pierwszej połowie XIX wieku. Obecna latarnia, oddana do zwiedzania dla turystów została odbudowana podczas okupacji niemieckiej w miejscu wysadzonej przez polskich saperów budowli. Miejsce to zostało odwiedzone z 1928 roku przez Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Baza turystyczna

W związku z dużą popularnością i atrakcyjnością regionu z perspektywy turystów baza noclegowa w Helu jest bardzo rozbudowana. Zależnie od naszych potrzeb oraz możliwości finansowych możemy zatrzymać się w pensjonatach, kwaterach, apartamentach oraz hotelach. Ceny różnią się zależnie od rodzaju wybranego noclegu oraz od okresu podróży. Chcąc spędzić na Helu wakacyjny urlop warto pamiętać o wcześniejszym dokonaniu rezerwacji, gdyż ze względu na popularność tego kierunku w sezonie letnim może być problem ze znalezieniem miejsc noclegowych. Rozpiętości cenowa jest duża. Ceny noclegu wahają się od 40/45 zł za noc za osobę przypadku kwater do kilkuset złotych w przypadku hoteli czy luksusowych apartamentów. Przy okazji rezerwacji noclegu warto pamiętać o opłacie klimatycznej i uwzględnić ją w swoim wyjazdowym budżecie. Opłata obecnie wynosi 2 zł za dobę od każdej osoby przebywającej w mieście dłużej niż dobę.

Ze względu na dużą liczbę turystów Hel oferuje różnorodna kuchnię i wiele miejsc gdzie serwowane są dania rybne, czyli takie które szczególnie kojarzą się nam z nadmorska atmosferą. Warto jednak zwrócić uwagę, gdyż ze względu na duży ruch w wielu miejscach jakość podawanych specjałów pozostawia wiele do życzenia. Dokonując wyboru miejsca na kolację warto zwrócić szczególną uwagę na kultowe, istniejące od wielu lat miejsca, serwujące tradycyjną kuchnię regiony, które na stałe wpisały się w pejzaż Helu. Lokale takie bez problemu znajdziemy rozmawiając, z którymkolwiek z miejscowych. Warto skorzystać z ich rad i sugestii bo żyjąc na Helu na co dzień najlepiej wiedzą, gdzie można dobrze zjeść, a których miejsc należy unikać.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Helu.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
10 ℃
min. 10 ℃
maks. 12 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
jutro
10 ℃
min. 8 ℃
maks. 12 ℃
brak opadów
zachmurzenie duże
pojutrze
10 ℃
min. 8 ℃
maks. 13 ℃
opady 6.98 mm
umiarkowane opady deszczu
2024-05-06
8 ℃
min. 8 ℃
maks. 11 ℃
opady 9.27 mm
umiarkowane opady deszczu

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!