Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi - Sudety, nocleg i okolice

Nocleg w Sudetach

Rozbudowany podział Sudetów sprawia, że baza noclegowa regionu składa się z ok. 3 tys. obiektów o sporym zróżnicowaniu cenowym. Na pobyt w Sudetach możliwy jest wybór większych miast (Kłodzko, Wałbrzych, Jelenia Góra), które charakteryzuje dogodne położenie oraz świetna komunikacja z mniejszymi górskimi miejscowościami (przykładowo, z Jeleniej Góry najszybciej dojechać do Świeradowa-Zdrój, Szklarskiej Poręby i Karpacza, a z Wałbrzycha do Kamiennej Góry, Szczawna-Zdrój oraz Jedliny-Zdrój). Miasta chętnie wybierają rodziny z dziećmi, z uwagi na większy asortyment noclegów i udogodnień charakterystycznych dla aglomeracji (więcej miejsc noclegowych w pobliżu centrów handlowych, placów zabaw, parków itp.). Miłośnikom górskich wędrówek oraz sportów zimowych poleca się wybór noclegów w Karpaczu, Zieleńcu i Stroniu Śląskim (Karpacz – mnóstwo szlaków pieszych, Zieleniec – alpejski klimat i trasy rowerowe, Stronie Śląskie – kompleks narciarski Czarna Góra). Warto wspomnieć o kilku najważniejszych atrakcjach Sudetów umieszczonych na utartych od lat szlakach turystycznych. Do obowiązkowych górskich „przystanków” należy m. in. najwyższy szczyt Śnieżka – 1603 m n.p.m., Stóg Izerski ze znanym schroniskiem, Polana Jakuszycka – znakomita do zimowych biegów narciarskich, Wodospad Kamieńczyka - największy w Karkonoszach, Śnieżne Kotły przypominające o epoce lodowcowej, a także Błędne Skały, których krajobrazy ujęte zostały w filmie „Opowieści z Narni”. Najważniejsze i najbardziej tajemnicze zabytki na szlaku sudeckim znajdziemy wybierając noclegi w Jeleniej Górze (Zamek Chojnik, Park Zdrojowy w Cieplicach), Kłodzku (Twierdza Kłodzko) i Wałbrzychu (Zamek Książ, Sztolnie Walimskie). Noclegi we wschodniej części Sudetów (w okolicy Siennej, Międzygórza) pozwolą na spokojny i niczym nie zakłócony odpoczynek w klimatycznych górskich pensjonatach na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. Ich atutem jest położenie w pobliżu okolicznych atrakcji, będących dopełnieniem rodzinnego wypoczynku (Ogród Bajek i Wodospad Wilczki w Międzygórzu, Kopalnia Uranu i Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie).

Sudety – góry Dolnego Śląska

Granice Sudetów sięgają od Doliny Łaby aż do Bramy Morawskiej (po czeskiej stronie Karkonoszy), a po polskiej – obejmują Pogórze i Góry Izerskie od zachodu (okolice Świeradowa-Zdrój) oraz Góry Opawskie od wschodu (na wysokości Prudnika). Przebiegający przez wszystkie większe pasma Sudetów Główny Szlak Sudecki (ok. 440 km) prowadzi przez najciekawsze i najważniejsze miejscowości i atrakcje pogranicza polsko-czeskiego (zalicza się do nich Świeradów-Zdrój, Szklarska Poręba, Karpacz, Lubawka - okolice najniższego przejścia przez Sudety, Góry Sowie, Stołowe i Bystrzyckie, Kudowa, Duszniki i Lądek-Zdrój, Masyw Śnieżnika oraz Biskupia Kopa – najwyższe wzniesienie województwa opolskiego).Turystów przyciąga tutaj dobrze rozwinięta siatka szlaków turystycznych, urozmaicona rzeźba terenu – kotliny, góry płytowe, urwiska, tajemnicze kopalnie, skalne parki, historyczne pałace i zamki. W tych górach żyją m.in. muflony, gronostaje i traszki górskie. To jedne ze starszych pasm górskich w naszym kraju, o zróżnicowanej rzeźbie terenu i bogatej roślinności, rozciągające się po województwie dolnośląskim i opolskim. Najwyższą górą jest karkonoska Śnieżka (wys. 1602 m n.p.m.), a Karpacz czy Kudowa-Zdrój to jedne z najbardziej popularnych kurortów.

Sudety – góry które znał już Ptolemeusz

W Sudetach leży nastarsze pasmo górskie w Polsce – Góry Sowie, których wiek sięga 4,5 miliardów lat. Sama zaś nazwa Sudety – jest równie wiekowa – posłużył się nią starożytny astronom Ptolemeusz w II w. n.e. jako określeniem pasm górskich na terenach Germanii i Sarmacji. Najbardziej znaną częścią Sudetów są Karkonosze z wysoką Śnieżką, a także malowniczą Kopą czy Szrenicą. U stóp najwyższego szczytu znajdziemy Karpacz z zabytkową norweską świątynią Wang, uważaną za najstarszy drewniany kościół w Polsce, a także jedno z najstarszych schronisk w kraju - „Samotnię”. Tutaj także możemy oddać się sportom zimowym, ponieważ w okolicy istnieje kilkanaście ośrodków narciarskich. Karkonosze to także Szklarska Poręba ze swoimi zróżnicowanymi trasami rowerowymi i Muzeum Mineralogicznym, w którym widnieje największy w państwie samorodek złota. W tym paśmie górskim trzeba również zobaczyć urokliwe wodospady: Kamieńczyka czy Szklarki, alpejski krajobraz Śnieżnych Kotłów czy XIV-wieczny zamek Chojnik, z którym wiąże się legenda księżniczki Kunegundy. Warte zwiedzenia są także Góry Sowie, czyli najstarsza część Sudetów. Najbardziej interesujące są tu nieczynne już kopalnie, przekształcone w muzea oraz słynne podziemne sztolnie w Walimiu i Głuszycy, czyli część hitlerowskiego projektu górniczo-budowlanego Riese. Koniecznie trzeba odwiedzić Góry Stołowe z wyjątkową rzeźbą terenu, którą można porównać do płaskiego stołu. Najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki ze skałą o nazwie Fotel Pradziada, którą odwiedził J.W. Goethe czy pruski król Fryderyk Wilhelm II. Wyjątkową atrakcją są Błędne Skały – skalne miasto z licznymi labiryntami, położone na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Tutaj właśnie kręcono sceny do filmu „Opowieści z Narnii”. Będąc w okolicy, trzeba wybrać się do Czermnej, by podziwiać Kaplicę Czaszek i Wambierzyc, które nazywane są „Śląską Jerozolimą”. Warto jeszcze wybrać się w Góry Złote, by zwiedzić najstarszą polską kopalnię złota, przejść się Chodnikiem Śmierci i dowiedzieć się, jak z tego kruszcu otrzymać arszenik. Chcąc odpocząć od zwiedzania i przemierzania szlaków, można wziąć udział w ciekawych wydarzeniach, które odbywają się w górskich miejscowościach. Są to np.: Karkonoska Giełda Minerałów, Skał i Skamieniałości, Jazz nad Odrą czy Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.