Kłodzko

Kłodzko

Położenie

Doskonałym przykładem niewielkiej, historycznej miejscowości jest Kłodzko. To miasto, w którym mieszka około 27 tysięcy mieszkańców. Położone jest w województwie dolnośląskim, na północnym – wschodzie Kotliny Kłodzkiej. Miasto zlokalizowane jest u południowo-zachodnich stoków Gór Bardzkich. To jedna z najważniejszych aglomeracji ziemi kłodzkiej, siedziba gminy i powiatu Kłodzko.

Historia miasta.

Przez Kłodzko przechodziła jedna z odnóg szlaku bursztynowego, więc pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z X wieku, a dokładniej z roku 981. Biorąc pod uwagę położenie Kłodzka na ziemiach pogranicznych Polski i Czech można domyślić się, że przez te wszystkie lata było to miejsce wielu bitew, różnego rodzaju walk i prób przejęcia miasta, a z drugiej strony aglomeracja stale się rozwijała i rozbudowywała. W połowie XII wieku podgrodzie lokalnego zamku, będące protoplastą późniejszego miasta, zaczęło przekształcać się w słowiańską osadę o rzemieślniczym i targowym obliczu. Stworzony podczas lokacji miasta układ przestrzenny zachował się z niewielkimi zmianami do czasów dzisiejszych. W XVI wieku region ziemi kłodzkiej znalazł się pod panowaniem Habsburgów i miały tu miejsce liczne konflikty będące efektami procesów reformacyjnych.

Przełom XIX i XX wieku to czas, kiedy w Kłodzku pojawiła się linia kolejowa. Na początku II wojny światowej Kłodzko liczyło sobie 22 tysiące mieszkańców. W latach 50 niestety doszło do wielkiej katastrofy budowlanej, ponieważ uszkodzeniu uległo wiele zabytkowych budynków na terenie Starego Miasta, na szczęście w porę rozpoczęto prace konserwujące i zabezpieczające, dzięki czemu duża część tego miejsca pozostała w dobrej kondycji do dnia dzisiejszego. Jeśli chodzi o fakt pozyskania praw miejskich przez miasto, to datuje się to wydarzenie na czas pomiędzy 1253 a 1278 rokiem.

Zabytki

Bogatą historię potwierdzają zachowane do dnia dzisiejszego zabytki, a jednym z najstarszych z nich jest bastionowa twierdza, która została przebudowana w latach 1680 - 1702 z zamku pochodzącego z roku 1577. W skład zamkowego kompleksu wchodzą: twierdza główna, fragmenty miejskich obwarowań, fort Owcza Góra oraz umocnienia polowe. Turyści mają możliwość zwiedzania zamku oraz liczącej ok. 1 km trasy podziemnej. Dodatkowo zamek jest poddawany procesom restauracji i odnawiania zniszczonych fragmentów. Na zamku organizowane są liczne imprezy, w tym ciekawa rekonstrukcja bitwy z czasów wojen Napoleona.

W Kłodzku można podziwiać również wielu zabytkowych świątyń, które pochodzą z okresu XIV - XVII wieku, gdyż wtedy na naszych ziemiach powstawała największa ilość kościołów, klasztorów i różnego rodzaju miejsc religijnych, które zostały zachowane w doskonałej kondycji do dnia dzisiejszego. Można tu zobaczyć m. in. późnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, barokowy zespół klasztorny franciszkański - kościół Matki Boskiej Różańcowej, kościół św. Jerzego i św. Wojciecha. Są to pięknie i bogato zdobione miejsca. Kościół Wniebowzięcia NMP zlokalizowany jest na Starym Mieście. Jego budowę zainicjowali w XII wieku joannici. W świątyni można podziwiać XIV – wieczną figurę Madonny z czyżykiem, Kaplicę Zmarłych reprezentującą schyłkowy barok niemiecki oraz znajdującą się w Ogrójcu renesansową rzeźbę Judasza Iskarioty i Dwunastu Siepaczy. Kościół Matki Bożej Różańcowej położony jet na Wyspie Piasek, między Młynówką i Nysą Kłodzką. Ma układ bazyliki orientowanej, trójnawowej z półkoliście zamkniętym prezbiterium.

Jednym z ciekawszych miejsc, które z pewnością przypadnie do gustu wszystkim fotografom, malarzom i artystom uwielbiającym uwieczniać miejsca i chwilę, będzie zabytkowy gotycki most pochodzący z lat 1280 – 1390. Budowla odwołuje się stylistycznie do znajdującego się w Pradze mostu Karola. Na kłodzkim moście znajdują się barokowe figury z XVIII wieku ufundowane przez bogatych mieszczan. Podziwiać można św. Franciszka Ksawerego – patrona miasta, św. Jana Nepomucena, św. Wacława, Pietę czy ukoronowanie NMP.

Atrakcje turystyczne

Jedną z najciekawszych atrakcji, która przyciąga największą ilość turystów jest Park Miniatur, ponieważ znajdują się w nim wszystkie zabytkowe i najpopularniejsze miejsca z całego świata, oczywiście w miniaturowej wersji. Wszystkie budynki i figury zostały wykonane z największą starannością i dbałością o każdy detal oraz szczegół. Będąc w Kłodzku warto zwrócić uwagę na ogromną ilość terenów zielonych i parków, które otaczają Stare Miasto. Są to miejsca, zagospodarowane na terenach dawnej fosy i murów obronnych. W Kłodzku obecnie znajduje się łącznie 6 parków, które finalnie dają obszar ok. 25 hektarów.

Noclegi i gastronomia

W kwestiach noclegowych w Kłodzku turyści mają do wyboru różnorodne opcje zakwaterowania, ponieważ mamy kilka obiektów hotelowych posiadających dwie lub trzy gwiazdki, można skorzystać z gospodarstw agroturystycznych, które znajdują się na obrzeżach miasta. Nie brakuje również różnego rodzaju apartamentów, moteli i pensjonatów, które znajdują się w bliskiej okolicy Starego Miasta. Duża różnorodność miejsc noclegowych do wynajęcia sprawia, że wachlarz cenowy jest bardzo szeroki.

Na turystów w Kłodzku czeka także bogata oferta gastronomiczna, warto wybrać się do lokalnych kajp, barów cz restauracji na malowniczym Starym Mieście. Punktów gastronomicznych jest na tyle dużo, że bez większego problemu każdy znajdzie coś dopasowanego do swoich wymagań kulinarnych, a nic lepiej nie podkreśli udanego dnia zwiedzania, jak wspólny posiłek przy lampce wina lub kuflu ulubionego piwa.

Jeśli planujesz spędzić tutaj kilka dni zapraszamy na stronę poświęconą noclegom w Kłodzku.

Mapa

prognoza pogody

dzisiaj
14 ℃
min. 5 ℃
maks. 17 ℃
brak opadów
pochmurnie
jutro
18 ℃
min. 8 ℃
maks. 19 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
pojutrze
21 ℃
min. 11 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
zachmurzenie umiarkowane
2024-04-30
20 ℃
min. 14 ℃
maks. 22 ℃
brak opadów
pochmurnie

Byłeś tam? Podziel się wrażeniami!