Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla

Noclegi w pobliżu Bindażu w Kołobrzegu

Bindaż w Kołobrzegu

Kołobrzeski bindaż to wyjątkowo rzadko spotykany w Polsce element małej architektury zielonej, spopularyzowany w barokowych ogrodach. Nazwa pochodzi od niemieckiego określenie binden – czyli wiązać. W dawnych czasach określano tego typu konstrukcje zielone także mianem chłodnika czy kolebki. Kołobrzeski bindaż to jedna z nielicznych konstrukcji w Polsce, stworzona w alejce grabów prowadzącej w kierunku portu ulicą Towarową. Nazywana jest przez przewodników bardziej romantycznie „kołobrzeską alejką miłości”, ze względu na pochylające się ku sobie, jakby zakochane w sobie drzewa grabów.

Jak powstaje bindaż?

Tego typu tunele ogrodowe powstawały od okresu renesansu, jednak szczególną popularność zyskały w okresie baroku, kiedy specjalne kształtowanie roślin ogrodowych stało się wyjątkowo modne wśród arystokracji kochającej wymyślne formy i fantazyjne kształty. Rośliny tworzące bindaż były więc formowane z użyciem specjalnych konstrukcji lub cięcia, związywania i zaplątywania poszczególnych pędów. Wśród konstrukcji tego typu szczególnie popularne były tunele z liści, otaczających przejścia na sklepieniach i bokach, ściana i zielone sklepienie wsparte na gołych pniach zazwyczaj o wysokości do dwóch metrów, a także zielone dachy z liści z otwartymi bokami.

Historia kołobrzeskiego bindażu

Kołobrzeski bindaż powstał w połowie XIX wieku, liczy sobie w sumie 130 metrów długości i nosi imię zmarłego w 2002 roku wybitnego dendrologa – profesora Ryszarda Siwickiego, będącego przez lata szefem Instytutu Dendrologii Państwowej Akademii Nauk. W okresie międzywojennym bindaż w Kołobrzegu był ulubionym miejscem spacerów młodych, zakochanych par. Także stąd wywodzi się jego nazwa "alejka zakochanych", z upodobaniem przywoływana przez przewodników opowiadających o historii Kołobrzegu.

Przez lata powojenne ta wyjątkowa konstrukcja zielona w Kołobrzegu była mocno zaniedbana. Dopiero XXI wiek przyniósł znaczące zmiany w jego wyglądzie. W 2003 roku odtworzono metalowe pręty podtrzymujące rośliny, a pełna rewitalizacja tego miejsca miała miejsce w 2009 roku. Obecnie pięknie oświetlony po zmroku kołobrzeski bindaż jest znowu powodem dumy mieszkańców miasta.

Polecane obiekty w pobliżu Bindażu w Kołobrzegu