Rodzaj oferty
Obiekt
W pokojach / domkach
Ogólnodostępne
Wyposażenie łazienek
Posiłki i napoje
Dodatkowe usługi
Rekreacja
Basen i odnowa biologiczna
Dla dzieci
Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Przyjazny alergikom
Organizacja imprez
Lokalizacja
Warsztaty / szkolenia
Zdrowie
Widok
Forma płatności
Oferta dla
Rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie

Noclegi w pobliżu Rezerwatu przyrody Karsiborskie Paprocie

Rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie

Karsibór to wyspa oddzielona od Uznamu podczas budowy Kanału Piastowskiego. Dostać się można tam od uznamskiej części miasta, a dojazd jest bardzo dobrze oznakowany licznymi tabliczkami przy drodze. Obiekt został utworzony 8 grudnia 1989 roku około 9,5 kilometra na południowy zachód od Świnoujścia. Rezerwat ma charakter florystyczny i zajmuje powierzchnię ponad 38 hektarów.

Paprocie

Rezerwat Karsibór położony jest na obszarze specjalnej ochrony ptaków (OSO) Natura 2000 „Delta Świny”. Całość powstała w celu ochrony zachowanego najliczniej na całym Pomorzu Zachodnim skupiska zarośli paproci (dochodzących nawet do 2 metrów wysokości): długosza królewskiego, wiciokrzewu pomorskiego oraz innych zagrożonych gatunków roślin i zwierząt. Wśród nich jest także orlica zwana pospolitą, będąca rośliną trującą. Jej gigantyczne rozmiary (długość liści dochodząca do 4 metrów) zachęcają do robienia sobie pamiątkowych fotografii, gdyż nawet najwyższy człowiek poczuje się mały w sąsiedztwie orlicy.

Ścieżki dydaktyczne

Z chronionych tu zwierząt znajdziemy wielu przedstawicieli ptaków, płazów i gadów, ale największymi szczęściarzami będą mogli nazwać się ci, którym uda się zaobserwować orła bielika. W północnej części rezerwatu znajdują się dwie ścieżki dydaktyczne długości 2 kilometrów i 2,5 kilometra o różnym stopniu trudności (dla pieszych i rowerzystów), przy których znajdziemy wiaty, stoliki, ławki, a nawet wieżę widokową, z której podziwiać można Zalew Szczeciński i wsteczną deltę Świny. Całość jest dobrze oznakowana, więc nie sposób się zgubić. Tablice dydaktyczne przygotowano w języku polskim i niemieckim dla turystów z obu krajów. Zawierają one informacje na temat lokalnej flory i fauny oraz ciekawostki związane z poszczególnymi gatunkami. W pobliżu znaleźć można także szlaki rowerowe dla miłośników dwóch kółek.

Zwiedzanie

Rezerwat ma charakter otwartego parku i nie obowiązują tu godziny otwarcia obiektu. Zaleca się jednak nie wchodzić na jego teren po zmierzchu. Wstęp do rezerwatu jest wolny i nie podlega żadnej opłacie, należy jednak przestrzegać regulaminu, którego zasady znajdują się na tablicy przy wejściu.

Polecane obiekty w pobliżu Rezerwatu przyrody Karsiborskie Paprocie